Automatyczne powiadamianie o zaindeksowaniu w Google.

Masz nową domenę, zbudowałeś stronę i podlinkowałeś? Chciałbyś zostać automatycznie powiadomiony o indeksacji w Google? Bardzo proszę.

Przepis:

Mr Uptime to dodatek, który służy do informowania, kiedy dana strona, którą chcieliśmy obejrzeć pojawi się znowu w sieci, a była niedostępna, z powodu przeciążenia czy awarii serwera itp. Ale dlaczego nie wykorzystać tego narzędzia do czegoś znacznie bardziej pożytecznego, jak na przykład sprawdzania czy „zaistnieliśmy” w Google? 🙂

Instalujemy więc wspomniany dodatek, uruchamiamy ponownie Firefoksa i pojawia się nam nowa ikonka:
Mr Uptime
W ustawieniach możliwa jest zmiana położenia tej ikony, co osobiście niezwłocznie uczyniłem, bo nie lubię zbyt rzucających się w oczy nowych bajerów.

OK, no to zarzucamy sieci. Aby sprawdzić czy strona została zaindeksowana, w okienku wyszukiwania Google (obojętnie czy w pasku naszego FF, czy bezpośrednio na stronie) wpisujemy:
site:naszastrona.pl

Zakładamy, że naszej strony Google jeszcze nie widzi, otrzymamy więc komunikat:

Podana fraza - site:naszastrona.pl - nie została odnaleziona.

Podpowiedzi:

* Sprawdź, czy wszystkie słowa zostały poprawnie napisane.
* Spróbuj użyć innych słów kluczowych.
* Spróbuj użyć bardziej ogólnych słów kluczowych.

Teraz musimy uruchomić pasek dodatku Mr Uptime klikając w jego ikonę. Gdyby nasza strona była odnajdywana przez Google, nie byłoby na stronie powyższego tekstu, wobec tego bierzemy jego fragment, np. nie została odnaleziona. i, przy ustawieniu Should not exist on page (czyli: Nie powinno znajdować się na stronie) wpisujemy w okienko Mr Uptime’a:
mruptime.gif
Klikamy przycisk Add Watch i gotowe.

Strona będzie monitorowana przez 168 godzin, w następujący sposób:

  • co 5 minut przez pierwszą godzinę
  • co 10 minut przez kolejne dwie godziny
  • co 15 minut przez kolejne trzy godziny
  • co 30 minut przez następne 4 godziny
  • i później co 60 minut

Dodatkowo zakładka Watchlist pozwala na sprawdzenie jakie strony aktualnie monitorujemy, a zakładka Settings to oczywiście ustawienia, np. czy po zaindeksowaniu naszej strony ma wyskakiwać komunikat, czy też ma zostać otwarta nowa zakładka itp. Polecam.

Działanie sprawdziłem na kupionej kilka dni temu domenie jedzenie.biz. Założyłem ministronę, podlinkowałem na tym blogu i zgłosiłem nową stronę do Google. Strona pojawiła się w indeksie Google po około 30 godzinach, o czym Mr Uptime nie omieszkał natychmiast mnie poinformować.


Autor: Tobi

Born. Is that enough? :)

2 komentarze do “Automatyczne powiadamianie o zaindeksowaniu w Google.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.